Relacja z Pielgrzymki na Dolny Śląsk z Kotliną Kłodzką

 Drodzy Pielgrzymi,

 z wielką przyjemnością pragniemy podzielić się wrażeniami z długo wyczekiwanej „Pielgrzymki na Dolny Śląsk z Kotliną Kłodzką”, jaką zrealizowaliśmy w dniach 12-19.06.2021 r. Grupa 34 pielgrzymów, pod opieką duszpasterską dwóch kapłanów, odwiedziła najciekawsze i najpiękniejsze zakątki Dolnego Śląska.

Począwszy od Trzebnicy i Wrocławia towarzyszyła nam postać i dziedzictwo św. Jadwigi Śląskiej (1178-1243), patronki Polski i całego Śląska. Księżna Jadwiga, mimo swego dostojeństwa chodziła boso, a kiedy spowiednik nakazał jej noszenie butów, nosiła je przywieszone na sznurku.

Na pielgrzymim szlaku odwiedziliśmy Sanktuaria Maryjne: Matki Bożej Łaskawej i św. Józefa w Krzeszowie, MB Strażniczki Wiary w Bardo, MB Wambierzyckiej Królowej Rodzin w „Dolnośląskiej Jerozolimie”, MB Dobrej Rady i Mądrości Serca w Kudowie Zdroju-Czermnej, MB Nieustającej Pomocy w Polanicy Zdroju, Kościół WNMP w Kłodzku ze słynną XV w. figurą „Madonny z czyżykiem”. W kaplicy domu pielgrzyma we Wrocławiu towarzyszył nam wizerunek Madonny Częstochowskiej. Na placach i mostach spotykaliśmy figury św. Jana Nepomucena, patrona podróżnych, spowiedników i orędownika przed powodzią, figury św. Floriana, św. Barbary, św. Franciszka z Asyżu i wiele innych. W Czermnej odwiedziliśmy grób bł. ks. Gerarda Hirschfeldera, niezłomnego kapłana, który sprzeciwiał się polityce nazistów i zmarł w obozie w Dachau. W wielu miejscach spotykaliśmy kaplice i pomniki Papieża św. Jana Pawła II. Zwieńczeniem pielgrzymki był pobyt na zanurzonej w zieleni drzew wulkanicznej Górze św. Anny.

Oprócz miejsc kultu katolickiego, odwiedziliśmy ewangelicko - augsburski Kościół Pokoju w Świdnicy, wpisany na listę UNESCO. Podziwialiśmy piękno przyrody, lasy, zadbane parki i ogrody: Las Bukowy w Trzebnicy, nadodrzańskie promenady we Wrocławiu; Zamek, Park i Palmiarnię w Książu, kwitnące różaneczniki i soczyste czereśnie w Arboretum w Wojsławicach, ogród opacki w Henrykowie, Góry Bardzkie - z okien autokaru, wzgórze Kalwarii w Wambierzycach, Błędne Skały w Narodowym Parku Gór Stołowych, Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju.                                               

Codzienna Msza św., czas spędzony razem, sprzyjająca pogoda, ciekawe i odnowione zabytki, kontakt z przyrodą, ruch i wypełnione aktywnością dni, smaczne posiłki kuchni śląskiej i integracja przy biesiadzie grillowej pozwoliły nam wreszcie odetchnąć i naładować baterie na nadchodzące wakacje!!!

Wiernym pielgrzymom i sympatykom dziękujemy za uczestnictwo osobiste i obecność duchową.                      Zapraszamy do obejrzenia wybranych fotografii.

Niech nasze doświadczenia zachęcą Państwa do podjęcia kolejnych podróży. 

Pielgrzymuj z nami!  Serdecznie zapraszamy!   

Anna Kawka                                                                                                                    Lublin, 24.06.2021 r.

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.