Pielgrzymki
Według przekazów biblijnych, jednym z celów pielgrzymek było święte miasto Jerozolima, gdzie przechowywano Arkę Przymierza oraz wznosiła się Świątynia Salomona. Jerozolima była też świadkiem ziemskiego życia, męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jednakże dopiero polityka Konstantyna Wielkiego, budowa pierwszych bazylik chrześcijańskich w Rzymie, Konstantynopolu, Jerozolimie i Betlejem oraz zaangażowanie jego matki św. Heleny zwróciły uwagę na Ziemię Świętą. W 380 r. cesarz Teodozjusz uznał chrześcijaństwo za religię panującą. Zatem wzorem dostojników zaczęli podążać zwykli śmiertelnicy, podejmując się trudów wyprawy na Bliski Wschód. Schizma wschodnia w 1054 r., podboje tureckie XI-XV w., wyprawy krzyżowe, znacznie utrudniły i ograniczyły ruch pielgrzymkowy. W 1219 r. do Ziemi Świętej dotarł św. Franciszek z Asyżu. Uzyskał on od sułtana Egiptu Melek El Kamela dokument umożliwiający jemu oraz jego współbraciom podróżowanie po krajach zajętych przez muzułmanów. Dzięki obecności franciszkanów udało się ocalić od zniszczenia i zapomnienia wiele cennych miejsc.
Od IV w. do Apostołów św. Piotra i św. Pawła w Rzymie zmierzały tłumy z całej Europy. Od IX w. popularnym celem stał się grób św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela. Zachętą do podjęcia pielgrzymki była możliwość uzyskania odpustów lub zmazania ciężkich zbrodni. W zależności od motywu miały więc one charakter pokutny, błagalny lub dziękczynny. W okresie średniowiecza wędrowano do groty św. Michała Archanioła na Gargano w Italii oraz na skałę Mont Saint-Michel w Normandii, do św. Idziego w Prowansji i św. Marii Magdaleny w Vezelay. Podbój arabski Półwyspu Iberyjskiego oraz ekspansja Imperium Osmańskiego na Wschodzie zmieniały geografię i zasięg podróży. Dla relikwii wywiezionych z Ziemi Świętej w Italii lub Czarnych Madonn, cudownie uratowanych przed Maurami wznoszono nowe świątynie. Przykładem mogą być: Bazylika św. Mikołaja w Bari, Katedra św. Andrzeja Apostoła w Amalfi, Sanktuarium Świętego Domu w Loreto, Sainte Chapelle w Paryżu, Sanktarium w Guadalupe i Montserrat. Wobec niemożności dotarcia do Ziemi Świętej, od XV w. zaczęły powstawać Kalwarie, imitujące topografię Jerozolimy i ułatwiące wiernym medytację.



Nowe szlaki morskie do Azji i Ameryki w XV i XVI w. spowodowały ekspansję misji katolickich na nowe, nieznane dotychczas lądy. Z wdzięczności za ocalenie z morskich burz i szczęśliwe powroty wznoszono bogate kościoły i klasztory. W 1531 r. w meksykańskim Guadalupe stał sie cud, który trwa do dzisiaj. Indianin Juan Diego w trakcie objawień Maryi, otrzymał jej wizerunek utrwalony na tilmie. Wizerunek ten, cudownie zachowany do naszych czasów jest źródłem uwielbienia Meksykanów i celem pielgrzymek milionów ludzi z całego świata. Reformacja, wojny religijne, oświecenie, Rewolucja Francuska, prześladowania chrześcijan w Azji, powodowały zahamowanie lub znaczne osłabienie ruchów pielgrzymkowych. Wiek XIX zasłynął z objawień Maryjnych we Francji, w Paryżu, La Salette, Lourdes, Pontmain i Pellevoisin. W czasach głębokich przemian politycznych i społecznych przypadło żyć wizjonerom: św. Jan Maria Vianney, św. Katarzyna Laboure, św. Jan Bosko, św. Bernadetta Soubirous, św. Teresa z Lisieux. Wiek XX naznaczyły objawienia Maryji w Fatimie. Obecnie Fatimę odwiedza przez 4,5 mln pielgrzymów rocznie. W Medugorje objawienia trwają od 1981 roku.
Moda na nowe kierunki zmienia się według ogłaszanych oficjalnych uroczystości, Jubileuszy, odpustów, prywatnych zainteresowań pielgrzymów i duszpasterzy. Dla nas organizacja pielgrzymek jest chlebem powszednim, pasją i efektem wielu lat doświadczeń. Serdecznie zachęcamy do współpracy. Chętnie ułożymy i zrealizujemy niepowtarzalny program, dostosowany do Państwa wymagań. Polecamy Grecję śladami Apostołów św. Pawła i św. Andrzeja, Grecję z wyspą Patmos śladami św. Jana Ewangelisty, tradycyjne pielgrzymki do Włoch, Medugorje, Sanktuaria Maryjne Europy, Sanktuaria Francji, malownicze Sanktuaria Alpejskie, pielgrzymki do Fatimy i Santiago de Compostela w różnych wersjach. Mamy autorski program śladami Sanktuariów na Bałkanach. Poszukującym gościnności i posmaku Orientu radzimy odwiedzić Gruzję, Armenię i Azerbejdżan. Wielbicielom żywiołowej kultury latynoamerykańskiej polecamy Meksyk i Brazylię. Nie są nam obce atrakcje Korei Południowej i Japonii. Zapraszamy!