Kazachstan i Uzbekistan 03-13.06.2024 r.

Warszawa - Astana - ALZHIR - Ałmaty - Medeu - Shymbulak - Kanion Szaryński - Taszkent - Buchara - Samarkanda - Taszkent - Warszawa

 

ZOSTAŁO 1 MIEJSCE DLA PANI!   ZAPRASZAMY! TEL: 695 938 110

 

w terminie: 03 - 13 czerwca 2024 r.                              /11 dni/

Pielgrzymka do Kazachstanu to wyprawa do Środkowej Azji, dziewiątego, co do wielkości państwa świata.       Większość z 19,5 mln mieszkańców stanowią rdzenni Kazachowie, wywodzący się od wczesnych plemion tureckich, zamieszkujących rozległe stepy. Mieszkają tu ponadto przedstawiciele około 150 różnych narodowości. Tak bogata mieszanka jest wynikiem inwazji Rosji w XIX w., oraz przymusowych przesiedleń w czasach Związku Radzieckiego. Większość to muzułmanie sunnici, na drugim miejscu wyznawcy prawosławia. Mieszkający tu katolicy, w liczbie ok. 190 tys., są potomkami przesiedleńców lat 30-tych XX wieku oraz zesłańców II wojny światowej, w większości pochodzenia polskiego. Sąsiedni 35 mln Uzbekistan, położony na żyznych równinach, ograniczony przez łańcuch gór Tien Szan, również imponuje rozmiarami. Rozpiętość granic na linii wschód-zachód to aż 1900 km. Kraj rolniczo-pasterski, światowy leader w produkcji bawełny, wydobyciu złota, miedzi, uranu i gazu. Położony na „Jedwabnym Szlaku”, od starożytności posiadał dostęp do egzotycznych towarów i rozległej wiedzy. W XIX w. poszczególne chanaty zagarnęła carska Rosja. Wpływ myśli sowieckiej na uzbeckie społeczeństwo i krajobraz jest ciągle widoczny. 3 tys. katolików jest w większości potomkami polskich zesłańców. Na styku starożytnych cywilizacji, religii, kultur oraz współczesnych, ambitnych społeczeństw, z pewnością spotkamy ludzi życzliwych i gościnnych, chcących otworzyć swoje serce i ukazać piękno ojczystej ziemi.


PROGRAM:

Dzień 1 (poniedzialek)
Zbiórka na lotnisku Warszawa-Okęcie o godz. 13:00 w terminalu odlotów międzynarodowych, odprawa. Wylot o godz. 15:15 do Kazachstanu. Lot trwa 6 godzin 10 minut. Przylot na lotnisko w Astanie ok. godz. 01:25 w nocy. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.

Dzień 2 (wtorek)
Śniadanie. Astana 1,35 mln stolica i drugie, co do wielkości, miasto w Kazachstanie, nad rzeką Iszym. Założone w 1830 r. przez Rosjan jako twierdza Akmolińsk. W czasach stalinowskich centrum masowych przesiedleń do łagrów oraz zaopatrzenia radzieckiego frontu. W 1997 r. przeniesiono tu stolicę. W 2017 r. Astana gościła wystawę Expo. Zwiedzanie: Katedra MB Nieustającej Pomocy, Bulwar Nurzhol - nowoczesny i przestronny deptak z parkami, fontannami i futurystyczną architekturą. Muzeum Pierwszego Prezydenta Republiki Kazachstanu z wierną kopią „Złotego Człowieka”- figurą sakijskiego wojownika, znalezioną w 1970 roku. Wieża Bayterek - symbol z kazachskiej legendy o drzewie życia, wjazd na platformę widokową na poziom 97 m, skąd rozpościera się panorama na miasto. Meczet Hazret Sultan - największy w Środkowej Azji. Pałac Pokoju i Zgody w kształcie piramidy. Centrum Nazarbayeva - gmach biblioteki w kształcie wielkiego oka, zwróconego w niebo. W trakcie programu obiad. Kolacja w restauracji z tradycyjną kuchnią kazachską. Nocleg.

Dzień 3 (środa)
Śniadanie. Przejazd (40 km) do Akmoły/Malinovki - zwiedzanie: Muzeum Gułagu AŁŻIR - „Akmoliński Łagier Żon Zdrajców Ojczyzny” działający w l. 1937-1946. Więziono tu wyłącznie kobiety i dzieci „kułaków” z terenów Kresów Wschodnich, włączonych do ZSRR, których mężowie i ojcowie nie chcieli poddać się kolektywizacji. Otwarte w 2007 r. Muzeum zachowuje pamięć o ofiarach sowieckiego systemu. Ścianę Memoriału wypełnia lista 7250 imion więźniarek, 62 narodowości; archiwa wymieniają 173 osoby polskiego pochodzenia. Łuk Smutku otacza osiem kamiennych obelisków, w tym jeden obelisk poświęcony Polkom. Pomniki „desperacji i bezsilności” oraz „walki o przetrwanie i nadziei”. Powrót do Astany na obiad. Msza św. w Katedrze MB Nieustającej Pomocy oraz c.d. zwiedzania: Plac Niepodległości z pomnikiem Kazach Eli; Khan Shatyr „Namiot Chana” - centrum rozrywkowo-handlowe. Kolacja. Powrót do hotelu, nocleg.

Dzień 4 (czwartek)
Wczesne śniadanie. Transfer na lotnisko. Lot do Ałmaty (1215 km). Spotkanie z lokalnym przewodnikiem. Ałmaty - ponad 2 mln, największe miasto i do 1997 r. stolica kraju, położona na wys. 700 m n.p.m., u stóp gór Zailijski Ałatau, blisko granicy z Kirgistanem. Główny ośrodek naukowy, kulturowy i przemysłowy Kazachstanu. Przejazd do Medeu (30 km), ośrodka sportowego z gigantycznym lodowiskiem, spełniającym wysokie standardy, na którym trenują i biją rekordy gwiazdy światowego łyżwiarstwa. Przejazd kolejką gondolową do górskiego kurortu Shymbulak na wys. 2260 m n.p.m. Obiad w restauracji. Powrót do Ałmaty. Panoramiczny objazd miasta: Pomnik Złotego Wojownika na Placu Republiki, Gmach Opery i Baletu, Park Panfiłowa z pomnikiem poświęconym 28 żołnierzom, z oddziału piechoty z Ałmaty, którzy zginęli walcząc z Niemcami pod Moskwą. Sobór Wniebowstąpienia Pańskiego, wzniesiony z drewna bez użycia gwoździ. Przetrwał silne trzęsienie ziemi w 1910 roku. Przejazd do hotelu i kolacja. Nocleg.

Dzień 5 (piątek)
Śniadanie. Całodzienna wycieczka z Ałmaty do Kanionu Szaryńskiego (220 km w 1 stronę, ok. 3 godz.). Kanion, po którego dnie płynie z gór Tien Szanu rzeka Szaryn (427 km), stanowi część Parku Narodowego Szaryn, utworzonego w 2004 roku. Długi na ok. 150 km, głęboki na 100-300 m, szeroki na 20-130 m, porównywany jest do Kanionu Kolorado w USA. Przez ponad 12 milionów lat wiatr, woda i piasek wyrzeźbiły w piaskowcu bajkowe formy oraz wydobyły bogactwo kolorów, od barwy pomarańczowej, przez czerwień, po głębokie brązy. Dolina rzeki jest ostoją bogatej fauny i flory, rośnie tu endemiczny jesion sogdyjski. Wędrówka przez najpiękniejsze odcinki kanionu zwany „Doliną Zamków” z ciekawymi formacjami skalnymi, zdjęcia. Piknik (lunch boxy). Wyjazd powrotny do hotelu w Ałmaty. Kolacja. Nocleg.

Dzień 6 (sobota)
Śniadanie. Przejazd na lotnisko w Ałmaty i przelot samolotem do Uzbekistanu do Taszkentu (830 km). Przylot, spotkanie z przewodnikiem, przejazd na obiad. Taszkent - „kamienna cytadela”, 2,5 mln stolica Uzbekistanu, nad rzeką Chirchik, 455 m n.p.m.. W 2009 r. świętował 2200 lat istnienia. Zwiedzanie: Plac Niepodległości, Plac Timura i Opery, słynne taszkenckie metro, jedno z najpiękniejszych na świecie, otwarte w 1977 roku. Kompleks Meczetu Khast Imam - religijne centrum Taszkentu, główna siedziba władz duchowych muzułmanów. Powstało przy grobowcu Imama Hazrati, jednego z pierwszych głosicieli Koranu. Kompleks znajduje się na starym mieście, w sąsiedztwie starych domów z wikliny i gliny, które doznały trzęsienia ziemi w 1966 roku. Bazar Chorsu - jeden z najstarszych w Środkowej Azji. Medresa Kukeldash z XVI wieku. Katedra Najświętszego Serca Jezusa, tzw. „polski kościół”. Pomnik Polaków zmarłych w Uzbekistanie w 1942 r. W okolicach Taszkentu stacjonowała Armia Andersa. Kolacja. Przejazd do hotelu w Taszkencie, nocleg.

Dzień 7 (niedziela)
Wczesne śniadanie. Taszkent. Przejazd ekspresowym pociągiem „Afrosiab” do Buchary 570 km (ok. 07:30/11:17). Buchara - perła na Jedwabnym Szlaku, stare miasto z 140 zabytkami architektury wpisane na Listę UNESCO. Przeżyło rozkwit za panowania irańskich Samanidów IX-X w., będąc stolicą, centrum religijnym, handlowym i naukowym, działał tu m. in. lekarz i filozof Awicenna; następnie jako siedziba emiratu Buchary, pod protektoratem rosyjskim. W 1920 roku zdobyta przez sowietów i włączona do nowo powstającej Republiki Uzbekistanu. Po przyjeździe obiad. Przejazd do Kościoła św. Andrzeja Apostoła. Zwiedzanie: Chor Minor - barwna medresa z czterema minaretami, kompleks Lyabi-Khauz, jeden z najpiękniejszych kompleksów architektonicznych w mieście, medresa Kukeldash (XVI w.), chanak Devon Begi (XVII w.), meczet Magoki-Attari (XII-XVI w.) - najstarszy w Azji Środkowej, bazary kopułowe: Toki-Sarrofon, Teplak Furushon. Kolacja w XVII w. medresie Nodir Devon-Begi połączona z uzbeckim show. Powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 8 (poniedziałek)
Śniadanie. Buchara. Przejazd do Kościoła św. Andrzeja Apostoła. Dalszy ciąg zwiedzania miasta: Bazar Tim Abdulla Khan - znany z fabryk i sprzedaży dywanów, Bazar Toki Zargaron - znany z produkcji i sprzedaży biżuterii, ceramiki, pamiątek, kompleks Poi-Kalyan z minaretem Kalyan - symbolem miasta. Obiad w lokalnej restauracji. Po południu: Medresa Ulugbek z XV w. i Abdulasis Chan z XVII w., Cytadela Ark - ufortyfikowana rezydencja emirów Buchary, imponujące wysokie na 20 m mury otaczają teren ok. 4 ha, niegdyś centrum władzy, dyplomacji, nauki; zniszczona przez Armię Czerwoną w 1920 r., współcześnie twierdzę zrekonstruowano, Bolo-Khauz - meczet piątkowy, Mauzoleum Ismaela Samaniego IX-X w. - arcydzieło architektury, posiadające ciekawą dekorację ścienną, jedno z najstarszych mauzoleów muzułmańskich, przyciągające historyków, znawców sztuki i turystów z całego świata, Chasma-Ayub Shrine - „źródło Hioba” związane z biblijnym prorokiem Hiobem, który podczas suszy sprawił cud i wytrysło źródło krystalicznej wody. Kolacja w restauracji. Powrót do hotelu, nocleg.

Dzień 09 (wtorek)
Śniadanie. Buchara. Przejazd do Samarkandy (280 km), po przyjeździe obiad w lokalnej restauracji. Samarkanda - jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast świata, wpisane na Listę UNESCO, ważny punkt na „Jedwabnym Szlaku”, przetrwało podbój Aleksandra Macedońskiego, inwazję arabską, najazd Czyngis-Chana czy zdobycie przez Tamerlana. Kultura Samarkandy rozwijała się i łączyła w całość akcenty irańskie, hinduskie, mongolskie z elementami świata Zachodu. Przejazd do Kościoła św. Jana Chrzciciela. Zwiedzanie: Mauzoleum Emira Timura (groby Tamerlana, jego potomków, żon oraz faworyt, XVI w.). Sarkofag Tamerlana strzegła wyryta po arabsku groźba, że ten kto zakłóci spokój zmarłego, zostanie pokonany przez wroga straszniejszego niż on. Nazajutrz, po tym jak radzieccy antropolodzy otworzyli sarkofag, 22 czerwca 1941 r. hitlerowskie Niemcy zaatakowały Związek Radziecki. Plac Registanu, otoczony przez trzy medresy (islamskie szkoły koraniczne), których fasady, wieże i kopuły pokrywają misterne wzory z nutą granatu i szmaragdu. Kolacja. Przejazd do hotelu, nocleg.

Dzień 10 (środa)
Śniadanie. Samarkanda. Przejazd do Kościoła św. Jana Chrzciciela. Zwiedzanie: gigantyczny Meczet Bibi-Khanum, Bazar Siab - jedno z najstarszych targowisk w mieście, z owocami, orzechami, słodyczami, chałwą, przyprawami, 17 rodzajami tradycyjnego chleba; nekropolia Shaki-Zinda i kompleks mauzoleów (XI-XIX w.), Młyn Papierniczy Meros - bracia Mukhtarov odtworzyli antyczną technikę produkcji papieru z kory morwowej. W VIII w. w Samarkandzie, powstała pierwsza fabryka papieru poza Chinami, na podstawie receptury wyjawionej przez chińskich jeńców. Kopiowanie chińskiej oraz wypracowanie własnej techniki sprawiło, że papier z Samarkandy (z bawełny, jedwabiu, z kory morwy) ze względu na swoją delikatność, gęstość i trwałość zyskał popularność w krajach arabskich i w Europie. Obiad. Po południu przejazd autokarem lub pociągiem do Taszkentu (350 km). Zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

Dzień 11 (czwartek)
Śniadanie. Taszkent. Transfer na lotnisko. Wylot do Polski ok. godz. 09:25. Lot trwa 6 godz. 35 min. Przylot do Warszawy około godziny 13:00.

Cena: 4500 zł + 1500 euro/os.                   


Cena zawiera opłaty za:

- transfery autokarem z/do Lublina na lotnisko Okęcie w Warszawie,
- bilety lotnicze: Warszawa-Astana, Taszkent-Warszawa, opłaty lotniskowe, (bagaż podr. 8 kg, bagaż główny 23 kg),
- bilety lotnicze: Astana-Ałmaty, Ałmaty-Taszkent, opłaty lotniskowe, (bagaż podręczny 8 kg, bagaż główny 20 kg),
- bilety kolejowe: Taszkent - Buchara w klasie ekonomicznej, - zakwaterowanie: 10 noclegów w hotelach****/***, pokoje 2-os z łazienkami;
- wyżywienie: 3 x dziennie: śniadania (podawane w hotelach), obiady i kolacje (w restauracjach, lub lunch-boxy), wg programu,
- przejazdy i transfery autokarem lub minibusem wg programu,
- opiekę polskojęzycznego pilota-przewodnika, opiekę anglojęzycznych przewodników w Kazachstanie i Uzbekistanie,
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów wg programu, - ubezpieczenie: KL 45000 €, NNW 20000 zł, bagażu 1500 zł,
- składka na TFG (13 zł/os.) i TFP (13 zł/os.), - korzystanie z zestawu tour guide.

Cena nie zawiera:

- napoi do posiłków, - dopłaty do pokoju 1-osobowego 350 euro,
- napiwków dla lokalnych przewodników, kierowców, bagażowych; wydatków osobistych i innych świadczeń, nieopisanych w programie,
- ubezpieczenia od kosztów rezygnacji ok. 380-550 zł/os (polisa powinna być wykupiona do 7 dni od umowy-zgłoszenia lub pierwszej wpłaty),
- ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z powodu SARS-COV i kwarantanny ok. 690 zł/os (polisa powinna być wykupiona do 7 dni j.w.).

Zapisy tel: 81 743 76 28 09:00-15:00, 695 938 110, tylko z wpłatą zaliczki 3500 zł/os. do 31 stycznia 2024 r. lub do wyczerpania miejsc. Dopłata kwoty: 1000 zł + 1500 euro/os. do 15 kwietnia 2024 r. Należy posiadać PASZPORT WAŻNY MIN. 6 MIESIĘCY ponad okres trwania pielgrzymki. Z uwagi na znaczny koszt pielgrzymki, osobom niepewnym co do swoich planów życiowych i zdrowotnych zalecamy zakup ubezpieczenia od rezygnacji. Polisa powinna być zgłoszona, wykupiona i opłacona w ciągu 7 dni od zgłoszenia udziału w pielgrzymce lub dokonania pierwszej wpłaty, zależy co nastąpiło jako pierwsze. Z uwagi na kilka przelotów samolotami, w razie rezygnacji uczestnika istnieje ryzyko obciążenia kosztami wykupionych biletów. Prosimy o poprawne dane: imię i nazwisko - takie, jakie widnieją w dokumentach. 

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.