Relacja z Pielgrzymki na Węgry 30.06-07.07.2022 r.

Pielgrzymka na Węgry w dniach 30.06-07.07.2022 r. szlakiem sanktuariów maryjnych, węgierskich klasztorów i Świętych pozwoliła przybliżyć znane i mniej popularne zakątki Węgier. 8-dniowa wyprawa mogła wielu dziwić, czemu tak długo i czy na pewno będzie tam co oglądać. Tymczasem Węgry okazały się bajeczne! Na początek Budapeszt - stolica kraju, Plac Millenium, Bazylika św. Stefana, Kaplica Skalna u o.o. paulinów, Hala Targowa, Gmach Parlamentu oraz wieczór węgierski w tradycyjnej winiarni.

Dunaj, zanim dopłynie do Budapesztu, przeciska się przez niewysokie pasma górskie tworząc niezwykle urokliwy krajobrazowo przełom. Oprócz źródeł termalnych znajdują się tu historyczne miasteczka: Szentendre - zamieszkałe m.in. przez potomków uchodźców serbskich z czasów podbojów tureckich w XIV-XVIII w., znane z folkloru, galerii sztuki i rzemiosła oraz Muzeum Marcepanów; Wyszehrad - średniowieczna stolica Węgier, kolebka renesansu, miejsce zjazdów królewskich oraz Esztergom (Ostrzyhom) - siedziby królewskiej oraz stolicy prymasów Węgier. 

Późnym popołudniem Wzgórze Zamkowe i Góra Gellerta w Budapeszcie zanurzyło sie w jaskrawych promieniach słońca. Liczni turyści, w poszukiwaniu najlepszego ujęcia, przemykali między rusztowaniami wokół odbudowywanych gmachów budańskiej starówki oraz oślepiającym blaskiem światła. Na koniec pogodnego dnia czekał przyjemny rejs statkiem po Dunaju, kiedy to w wieczornej, uroczystej szacie, ukazała się nadrzeczna panorama stolicy Węgier.

Na niedzielne przedpołudnie przypadła wizyta w kameralnej miejscowości Lebeny. Wykopaliska archeologiczne dowodzą, że okolica była zamieszkana od zamierzchłych epok neolitu, brązu i żelaza, istniała tu osada Celtów, w I w. po Chrystusie jeden z obozów rzymskich oraz osada cywilna. Lebeny było jedną z pierwszych ośrodków węgierskiego podboju Kotliny Karpackiej w IX i X w. Być może bliskie sąsiedztwo Opactwa w Pannonhalma przyczyniło się do ufundowanie Kościoła św. Jakuba Apostoła oraz klasztoru benedyktynów w XIII w. Wspaniała romańska świątynia przetrwała, jak kiedyś tak i współcześnie wyznacza początek węgierskiego szlaku św. Jakuba.

Święta Góra Panonii przez stulecia była kojarzona za miejsce narodzenia św. Marcina Biskupa Tours, jeszcze z czasów sprzed najazdu Madziarów. Figury św. Marcina - legionisty rzymskiego, który dzieli się płaszczem z żebrakiem, zdobią pomniki i kapliczki w regionie, jemu poświęcona jest także Bazylika w Archiopactwie w Pannonhalma. Sylwetka położonego na wzgórzu najstarszego klasztoru benedyktynów na Węgrzech, ufundowanego w X w. przez księcia Gejzę dominuje w krajobrazie okolicy. Benedyktyni prowadzą od przeszło 1000 lat prestiżową szkołę dla chłopców, posiadają cenną bibliotekę, słyną z upraw winorośli i lawendy oraz produkcji nalewek i wina. 

Gyor - prawie 130 tysięczne miasto, położone w połowie drogi między Budapesztem a Wiedniem, u zbiegu trzech rzek: Raby, Rabcy i odnogi Dunaju Mosoni, stanowi ważne centrum historyczne, uniwersyteckie, kulturalne i ekonomiczne regionu. Słynie z licznych zabytków i kameralnej atmosfery. W Gyor na szlaku pielgrzymki znalazła się Katedra Wniebowzięcia NMP, Eucharystia przed cudownym obrazem Madonny z Dzieciątkiem; gotycka kaplica z Hermą (relikwiarzem czaszki) św. Władysława oraz grobem bł. bpa Vilmosa Apora, który zginął męczeńsko w 1945 roku. Kolejnymi punktami były: Pałac Biskupi, Plac Bramy Południowej (Wiedeńskiej) z Kościołem Karmelitów, kamienica - gdzie gościł Napoleon, uliczka z kartuszami i narożnymi balkonami, pomnik Arki Przymierza, fontanna z kogucikiem, fontanna w kształcie syfonu - ku pamięci Anyosa Jedlika, wynalazcy wody sodowej i wina mieszanego z wodą sodową - "spritz", plac Secheny z pobenedyktyńskim Kościołem św. Ignacego Loyoli i zabytową apteką. 

We wtorek pielgrzymi odwiedzili Opactwo Cystersów w Zirc, zalane deszczem Ogrody Różane w mieście Veszprem -którego starówka przechodzi gruntowny remont. Veszprem zostało wybrane Europejską Stolicą Kultury w 2023 roku. Trzecim punktem była wizyta w Opactwie Benedyktynów na Półwyspie Tihany nad Jeziorem Balaton.

Kolejnym przystankiem w pielgrzymce po Węgrzech było Szekesfehervar. Założone ponad 1000 lat temu przez księcia Gezę miasto, było pierwszą stolicą, siedzibą królewską, miejscem koronacji i pochówku węgierskich władców. 145 lat pod okupacją turecką przyczyniło się do zniszczeń i stagnacji. Szekesfehervar ponownie odżyło w okresie baroku, pod panowaniem Habsburgów. Wiek XIX i XX wzbogacił miasto w secesyjne budowle, fontanny, parki i klimatyczne kawiarnie. W drodze powrotnej do Polski, jako ostatni punkt programu, było niewielkie Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Mariabesnyo. Zwieńczeniem pielgrzymki była Eucharystia oraz Droga Krzyżowa.

Pielgrzymka na Węgry wypełniona wrażeniami i odkryciami natury turystycznej, była także przeżyciem duchowym. Po powrocie zostały niepowtarzalne wspomnienia. Jeśli Państwo chcieliby wziąć udział lub zorganizować podobny wyjazd dla parafii, grupy przyjaciół lub zakładu pracy, prosimy o kontakt: 695 938 110, travel@olimp.lublin.pl

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.