Relacja z Pielgrzymki na Pomorze Zachodnie 17- 25.06.2022 r.

Pielgrzymka na Pomorze Zachodnie w dniach 17-25.06.2022 r., jaką zrealizowała grupa pielgrzymów z Lublina i Łomży, już z nazwy i odległości, słabo kojarzy się z popularnymi szlakami pielgrzymimi. Tymczasem podróż na północno-zachodni kraniec Polski pozwoliła odsłonić tajemnice początków chrześcijaństwa, czas prosperity, rozwoju handlu oraz burzliwe dzieje na styku religii i kultury Słowian, ludów germańskich i narodów skandynawskich.

W drodze na Ziemie Odzyskane pielgrzymi odwiedzili Świnice Warckie - Kościół św. Kazimierza a zarazem Sanktuarium Urodzin i Chrztu Helenki Kowalskiej, późniejszej Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej. Dwa kilometry dalej znajduje się Muzeum - Dom Rodziny Kowalskich, gdzie 25 sierpnia 1905 r. mała Helenka przyszła na świat.

Niewątpliwie największym miastem na trasie był Szczecin. Dla wielu największym odkryciem była wiadomość, że Szczecin nie leży nad morzem ale nad Odrą i jeziorem Dąbie, które dopiero poprzez Zalew Szczeciński, cieściny Świnę, Głęboki Nurt i Dziwnę tworzą połączenie wodne z Bałtykiem, 100 km dalej na północ. Miasto portowe, słynące niegdyś z przemysłu stoczniowego. Współcześnie turystów przyciagają zachowane cudem od zniszczeń II wojny światowej relikty minionych epok: ratusz, Katedra św. Jakuba, Kościół św. Jana Ewangelisty, Zamek Książąt Pomorskich, barokowe bramy miejskie, Wały Chrobrego oraz nowoczesna Filharmonia Szczecińska. Na znużonych zwiedzaniem czeka lokalny specjał: szczecińskie paszteciki z barszczykiem czerwonym. 

Niedzielna wycieczka po Wybrzeżu Rewalskim to kwintesencja powitania z morzem. Mocny wiatr, słonce, fale na Bałtyku, Bałtycki Krzyż Nadziei w Pustkowie, ruiny kościoła w Trzęsaczu, niedzielna Eucharystia w Kościele Bożego Miłosierdzia w Trzęsaczu, spacer w Niechorzu do Kościoła Matki Bożej Miłosierdzia, plac Foki Depki, wreszcie wolny czas na upragniony obiad i pyszną rybkę. Na koniec jeszcze wspinaczka na latarnię w Niechorzu i piękne widoki!

Poniedziałek przysniósł nieco pochmurną pogodę, lecz nie miało to wpływu na zamiary odkrycia perełek architektury i uroków krajobrazu Pomorza Zachodniego. Pierwszy przystanek to Kamień Pomorski - współsiedziba archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, uzdrowisko, mały port morski z mariną dla żeglarzy. Miasto leży nad Zalewem Kamieńskim, połączonym z Bałtykiem poprzez cieśninę Dziwnę. Unikatową świątynią w regionie jest gotycko-romańska konkatedra św. Jana Chrzciciela, z imponującą masywną wieżą, koronkową attyką oraz ocienionym gotyckim wirydarzem. Wnętrza katedry kryją m.in. XVII-wieczne organy, średniowieczne freski oraz przywieziony przez polskich wysiedleńców z Kresów cudowny obraz Jezusa Ukrzyżowanego z Brzozdowic. 

Nieopodal Wolina, na Wyspie Wolińska Kępa, znajduje się Osada Słowin i Wikingów "Wolin-Jomsborg-Wineta". Skansen dawnych odkrywców wybrzeży północy Europy, wilków morskich i piratów średniowiecza prowadzi stowarzyszenie, a jego członkowie sprawiają, że osada tętni życiem. Nad dachami krytymi strzechą, snuła się smuga dymu, roztaczał zapach pierników, podpłomyków z miodem, z marmoladą lub serem. Inny świat.

Niewątpliwą atrakcją wyspy Wolin jest położone na zachodnim stromym wybrzeżu, z widokiem na Zalew Szczeciński, grodzisko Lubin. Do niedawna teren był wykorzystywany rolniczo, dzieki wykopaliskom archeologicznym w 2008 r. udało się odnaleźć ślady kościoła założonego przez św. Ottona z Bambergu z XII w., ślady grodu, palisady, oraz monety - dirhamy używane przez kupców arabskich do XI w., prawdopodobnie należące do skarbu odkrytego na tym terenie juz 200 lat wcześniej. Można tu odpocząć w kawiarni z piękną panoramą. Po grodzisku udaliśmy się do kurortu Międzyzdroje, do Parku Chopina, na Aleję Gwiazd i kuszące słodyczami molo.

Kolejny dzień podróży to wycieczka do Świnoujścia. Aby dotrzeć do miasta położonego na 44 wyspach, należy skorzystać z dwóch dostępnych przepraw promowych na Świnie. Promy "Bielilk" łączą wyspę Wolin z wyspą Uznam, przewożą nieprzerwanie pieszych, rowerzystów i samochody mieszkańców Świnoujścia. Budowa tunelu, który umożliwi dotarcie do miasta, bez konieczności korzystania z przeprawy promowej, trwa i zmierza do finału. W trakcie pieszej wędrówki po mieście odwiedziliśmy, pierwsze w Polsce, Sanktuarium Chrystusa Króla, Plac Wolności, promenadę i plażę. Smakosze mogli skosztować słynnych kanapek ze śledziem. Najciekawszy był 2-godzinny rejs statkiem Chateaubriand pozwalający odkryć zabytkowe centrum, port wojskowy, port towarowy, pasażerski, kolonie kormoranów, stawę Młyny i słynny gazoport.

Odpoczynek w Łukęcinie mogą zobrazować tylko zdjęcia, reszta pozostaje w miłych wspomnieniach uczestników. Dziękujemy gospodarzom Domu Wypoczynkowego Wrzos w Łukęcinie za sympatię i prawdziwą gościnność!!!

Pobyt w Łukęcinie minął zdecydowanie za szybko, żal było wyjeżdżać. W podróży powrotnej odwiedziliśmy piękny Koszalin. Spacer po Parku Książąt Pomorskich pozwolił obejrzeć nowoczesny Amfiteatr, gmach Filharmonii Koszalińskiej, mostek miłości na Dzierżęcince, fontannę i okazałe gatunki drzew: korkowca amurskiego, magnolii; ponadto obejrzeliśmy gmach Ratusza oraz rynek z fonatannami. Zwiedziliśmy także katedrę, która niedawno przeszła gruntowny remont. W wnętrzu przykuwa uwagę odrestaurowany XVI-w. poliptyk, witraże, ołtarz MB Częstochowskiej, organy, epitafia oraz zabytkowa chrzcielnica w kruchcie pod wieżą. Na wschód od centrum Koszalina, na zalesionej Górze Chełmskiej odwiedziliśmy urokliwe Sanktuarium MB Trzykroć Przedziwnej.

Po wizycie w centrum Koszalina, w Sanktuarium Przymierza na Górze Chełmskiej, kilku godzinach podróży przez Pojezierze Krajeńskie, ziemię bydgoską, po przekroczeniu mostu na Wiśle w Fordonie, pielgrzymi dotarli na Trasę Starotoruńską. Na zachodnich przedmieściach Torunia znajduje się rozległe centrum pielgrzymkowe: Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, Park Pamięci Narodowej poświęcony Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej, strefa reakreacji przy niewielkich tężniach oraz sąsiednie gmachy: Muzeum Pamięć i Tożsamość (w budowie) i Akademia Kultury Społecznej i Medialnej.

Przedpołudnie ostatniego dnia pielgrzymki zajęło zwiedzanie miasta Mikołaja Kopernika. Rano Eucharystia w Sanktuarium NMP Nieustającej Pomocy w Kościele św. Józefa. Potem spacer Drogą Królewską obok spichrzów, krzywej wieży, domniemanego Domu Mikołaja Kopernika, Katedry św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, na Rynek Staromiejski z Ratuszem, a za nim do Kościoła Mariackiego (Franciszkanów). Zwieńczeniem wizyty w Toruniu była przerwa na kawę oraz na zakup pamiątek a przede wszystkim aromatycznych toruńskich pierników. 

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w pielgrzymce. Drogim Gościom na naszej stronie dziękujemy za uwagę. Zainteresowanych wyjazdem lub organizacją podobnej podróży zapraszamy do kontaktu: travel@olimp.lublin.pl tel: 81 743 76 28, 695 938 110.

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.