JUBILEUSZ 100. ROCZNICY OGŁOSZENIA MATKI BOŻEJ LORETAŃSKIEJ PATRONKĄ LOTNIKÓW

    8 grudnia 2019 r. Ojciec Święty Franciszek otworzył Nadzwyczajny Rok Jubileuszowy w 100. rocznicę ogłoszenia Matki Bożej Loretańskiej patronką lotników. Będzie on trwał do 10 grudnia 2020 r. W Bazylice w Loreto kard. Piero Parolin otworzył Drzwi Święte, przez które pielgrzymi mogą przechodzić, a po spełnieniu pewnych warunków uzyskać odpust zupełny. W Bazylice loretańskiej znajduje się Święty Dom Maryi z Nazaretu, w którym miało miejsce Zwiastowanie i gdzie mieszkała Święta Rodzina. Według legendy w 1294 roku Domek został przeniesiony do Loreto przez aniołów, aby uchronić tę cenną relikwię przed inwazją muzułmanów. Z tego względu Matka Boża Loretańska jest patronką lotników, kosmonautów i podróżujących drogą powietrzną. Ks. abp Loreto Fabio Dal Cin ogłosił, że „Ojciec Święty udzielił Jubileuszu Loretańskiego wszystkim podróżnikom lotniczym, wojskowym i cywilnym oraz wszystkim tym, którzy przybędą pielgrzymując do Sanktuarium Świętego Domu w Loreto z całego świata”.

Źródło: Vaticannews.va

      Papież Franciszek przedłużył Jubileusz Loretański, będzie on trwał do 10 grudnia 2021 r. Decyzję Franciszka przekazał wiernym podczas modlitwy różańcowej w sanktuarium w Loreto w wigilię uroczystości Wniebowzięcia NMP abp Fabio Dal Cin. Wierni nie mogli w pełni skorzystać z jubileuszowych łask ze względu na pandemię koronawirusa. Decyzja o przedłużeniu o kolejny rok: „Daje możliwość doświadczenia łaski przebaczenia wszystkim odwiedzającym sanktuarium w Loreto przez kolejnych dwanaście miesięcy” – napisano w oświadczeniu Penitencjarii Apostolskiej. Jubileusz rozciąga się na wszystkie kaplice lotnisk i baz lotniczych na całym świecie. 

Źródło: Vaticannews.va 15.08.2020

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.