JUBILEUSZ 100-LECIA KANONIZACJI ŚW. MAŁGORZATY MARII ALACOQUE W PARAY-LE-MONIAL

   Miesiąc czerwiec w Kościele Katolickim upływa pod znakiem kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jego początki sięgają średniowiecznych nabożeństw pasyjnych, adoracji Pięciu Ran Pana Jezusa i zranionego Serca, jako źródła miłości Boga do człowieka. Różne formy modlitw, aktów, pieśni i form kontemplacji rodziło się z inicjatywy mistyków lub zgromadzeń zakonnych. Polskim prekursorem kultu Serca Chrystusa w Europie był jezuita ks. Kacper Drużbicki (1590-1662), m.in. student oraz późniejszy wykładowca w kolegium jezuitów w Lublinie. Jednak na szerszą skalę do ustanowienia kultu do Serca Pana Jezusa przyczynili się w XVII w. francuscy Święci: s. Małgorzata Maria Alacoque oraz ks. Jan Eudes. Żyjąca w klasztorze wizytek w Paray-le-Monial s. Małgorzata Alacoque w l. 1673-1689 doznała kilkudziesięciu objawień Jezusa. Chrystus ukazując swoje Serce, pełne gorejącej miłości, prosił o ustanowienie specjalnego nabożeństwa i kult wizerunku Serca, zażądał jako wynagrodzenia za grzechy godzinnej adoracji w wigilię pierwszego piątku miesiąca (tzw. święta godzina), komunii wynagradzającej w pierwsze piątki oraz ustanowienia Święta Serca Pana Jezusa w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała. Wszystkim, którzy spełnią prośby, Chrystus przekazał dwanaście obietnic. Z kolei św. Jan Eudes, dzięki heroicznej długoletniej pracy misyjnej, przyczynił się do popularyzacji nabożeństw do Serca Pana Jezusa na terenie Francji północnej. W Polsce nabożeństwa czerwcowe z litanią znane były już w 1857 r. w klasztorach wizytek, m.in. w Lublinie. Wizytki sprowadziła z Francji do Polski w 1654 r. Ludwika Gonzaga de Nevers. W 1765 r. w odpowiedzi na memoriał polskich biskupów Klemens XIII ustanowił Święto Najśw. Serca Pana Jezusa w pierwszy piątek po oktawie Bożego dla poszczególnych zakonów i diecezji. W 1856 r., na skutek tragicznych konsekwencji Rewolucji Francuskiej, przemian i dramatów społecznych i narodowych XIX w., w odpowiedzi na prośby duchownych i wiernych Pius IX rozszerzył Święto Bożego Serca na cały Kościół.

   W roku 2020 szczególnie odświętnie zaplanowano obchody Jubileuszu 100-lecia kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque w Paray-le-Monial. W tym niespełna 10-tys. miasteczku we francuskiej Burgundi, położonym nad rzeką Bourbince i Kanałem Centralnym, pośród rolniczego regionu Charolais, można zobaczyć XII w. Bazylikę Sacre Coeur z przylegającym dawnym klasztorem cystersów z Cluny. W trakcie większych uroczystości wierni gromadzą się przed ołtarzem polowym w Ogrodzie Kapelanów, za bazyliką. Tuż obok, na poddaszu dawnego spichlerza znajduje się Kaplica św. Jana, przeznaczona na adorację Najśw. Sakramentu. Sąsiednia uliczka de la Visitation prowadzi do Klasztoru sióstr wizytek i Kaplicy Objawień. To właśnie tu św. Małgorzacie Marii Alacoque ukazywał się Pan Jezus. Jedną z wizji przedstawia fresk w kaplicy. Tutaj również znajduje się grób św. Małgorzaty. Za rogiem, na przeciwko Musee du Hieron - muzeum sztuki sakralnej, znajduje się Kaplica św. Klaudiusza de la Colombiere. Kanonizowany w 1992 r. przez Jana Pawła II jezuita był spowiednikiem św. Małgorzaty. Nad planem pobytu pielgrzymów i turystów czuwa wspólnota Emmanuel oraz punkt informacji turystycznej. Oprócz walorów duchowych, Paray-le-Monial zachwyca walorami przyrodniczymi: zadbana zieleń, kwiaty czy szlak najpiękniejszych ogródków może być dopełnieniem wizyty w miasteczku.

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.